Formalności przedślubne. Akt II:

METRYKA CHRZTU

zwana także chrztu aktem

To kolejny dokument niezbędny do zawarcia małżeństwa.

Nikt z nas zapewne nie pamięta tej doniosłej uroczystości, która dawno temu stała się jego udziałem, mając jednak jej potwierdzenie na papierze, nie możemy mieć już żadnych wątpliwości 😉

Z resztą, któż z nas nie ma w domu choćby kilku zdjęć w twarzowym beciku?

_9144289.JPGMetryka chrztu jest ważna tylko przez trzy miesiące, więc nie ma sensu załatwiać tego dokumentu wcześniej – czyli dla nas, spóźnialski narzeczonych, było to bardzo na rękę!

Swoją drogą nigdy nie mogłam zrozumieć, dlaczego zaświadczenie o tym, że przed laty dostąpiło się sakramentu chrztu traci ważność. W końcu co się stało, to się nie odstanie. Może wiecie, dlaczego tak się dzieje? (aktualizacja: już wiem jak to jest! Tylko metryka chrztu wydawana w celu zawarcia małżeństwa jest ważna tak krótko, bo zawiera ona informacje o wszystkich naszych sakramentach, także o ewentualnym małżeństwie. Jej krótka ważność zapobiega bigamii!)

Tak czy siak, akty są już w naszym posiadaniu!

Ponieważ metrykę chrztu odbiera się w parafii, gdzie rzeczywiście sakrament ten miał miejsce, znów byliśmy zmuszeni zorganizować to jakoś zdalnie.

Niestety nie udało mi się namówić księdza na wysłanie dokumentu, wynegocjowałam jednak, że odbierze go w moim imieniu ktoś bliski. Tak też się stało. Ja swój akt otrzymałam bezpłatnie.

Podobnie było u narzeczonego – dokument odebrała za niego ciocia i przesłała go do nas.

Dopiero później przyszedł mi do głowy pomysł na otrzymanie tego dokumentu pocztą: aby za bardzo nie absorbować księdza, wysłałabym do niego prośbę wraz z kopertą zwrotną ze znaczkiem i z drobną opłatą „co łaska”. Wystarczyłoby tylko wrzucić list z cenną zawartością do skrzynki. Niestety nie wiem, czy jakikolwiek ksiądz zgodziłby się na to, więc zanim postanowicie wypróbować ten pomysł, proponuję do księdza przedzwonić 😉

I tym sposobem mamy już dwa najważniejsze ślubne dokumenty w naszych rękach!

Resztę musimy już załatwić osobiście.

Szykuje się wycieczka na Mazury! 😉

Reklamy

2 uwagi do wpisu “Formalności przedślubne. Akt II:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s